Przejdź do menu Przejdź do treści

Granty naukowe


„Opracowanie nowych metod uczenia maszynowego na potrzeby rozpoznawania oraz oceny aktywności ruchowej człowieka”


Kierownik projektu: dr hab. inż. Tomasz Hachaj, prof. UP,
numer 2015/17/D/ST6/04051, od 8 lutego 2016 do 7 lutego 2020, grant Narodowego Centrum Nauki.Więcej o grancie:

MOTION DATABASE

 


C R E D O


Instytut Informatyki (II) z ramienia Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (UP) jest członkiem międzynarodowego projektu CREDO (ang. Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory), czyli Ekstremalnie Rozproszonego Obserwatorium Promieniowania Kosmicznego. Celem projektu jest poszukiwanie ciemnej materii oraz badanie natury czasoprzestrzeni poprzez zaangażowanie jak największej liczby osób w budowę globalnego systemu detektorów promieniowania kosmicznego, wykorzystujących smartfony i tablety.
Zaangażowane osoby z Instytutu Informatyki:

    • dr inż. Łukasz Bibrzycki (prace badawcze, analiza śladów z matryc detektorów, przetwarzanie i analiza obrazów, zaawansowana eksploracja danych),
    • dr inż. Marcin Piekarczyk (prace badawcze, analiza śladów z matryc detektorów, przetwarzanie i analiza obrazów, zaawansowana eksploracja danych)
    • mgr Dariusz Burakowski(praca magisterska, prototypowe oprogramowanie do rejestracji cząstek, promotor: dr inż. Łukasz Bibrzycki)

Delegowany przedstawiciel II UP w konsorcjum projektu CREDO: dr inż. Marcin PiekarczykWięcej o projekcie można przeczytać na stronie:

CREDO

PROJEKT: Nowe klasy kognitywnych systemów zarządzania usługami i współdzielenia danych w Cloud Computingu

Kierownik projektu: dr hab. Lidia Ogiela prof. nadzw.
Celem projektu jest opracowanie nowych algorytmów kognitywnego zarządzania usługami i współdzielenia danych, wykorzystywanych w Cloud Computingu. Opracowanie technik kognitywnego zarządzania danymi w chmurze służy procesowi usprawniania zarządzania w jednostce, której zasoby zostaną przeniesione do zasobów chmury, oraz zwiększyć bezpieczeństwo danych strategicznych, które podlegają utajnieniu. Uzasadnieniem podjęcia problemu opracowania nowych klas kognitywnych systemów zarządzania usługami i współdzielenia danych w Cloud Computingu, jest konieczność opracowania skutecznych narzędzi zarządzania usługami i współdzielenia danych przesyłanych, przechowywanych i zarządzanych w chmurze. W wyniku realizacji tego rodzaju zadań możliwe będzie usprawnienie procesu zarządzania informacją w odniesieniu do analizy znaczeniowej całego procesu zarządzania usługami. Uniwersalność zastosowań opracowywanych algorytmów wynika z uniwersalności zastosowanych do omawianych rozwiązań kognitywnych systemów zarządzania oraz lingwistycznych schematów współdzielenia danych. Do tej pory nie były podejmowane żadne prace odnoszące się do znaczeniowych algorytmów zarządzania usługami i współdzielenia danych w Cloud Computingu. Połączenie technik znaczeniowej analizy danych i procesów zarządzania usługami oraz utajnianie tego rodzaju procesów poprzez zastosowanie kryptograficznych technik współdzielenia danych ma na celu opracowanie nowych rozwiązań znacznie korzystniejszych w procesach zarządzania danymi. Rozwijane metody badawcze stanowią oryginalne badania autorskie.


 

Digital competence framework for Ukrainian teachers and other citizens


Instytut Informatyki jest członkiem konsorcjum w projekcie pn. Digital competence framework for Ukrainian teachers and other citizens. Celem projektu jest poprawa sytuacji w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych na Ukrainie (UA) a nasz Instytut będzie między innymi dzielił się dobrymi praktykami i doświadczeniem w zakresie budowania społeczeństwa informacyjnego.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie:

dComFra

 


Work-based Learning in Future IT Professionals Education


Instytut Informatyki jest partnerem w projekcie Work-based Learning in Future IT Professionals Education, którego celem jest między innymi opracowanie i ocena nowego modelu edukacyjnego dla przyszłych specjalistów z branży IT. W ramach projektu opracowane zostaną miedzy innymi interaktywne treści edukacyjne oraz udostępniona będzie możliwość zautomatyzowanej oceny poprawności kodu źródłowego dla zestawu popularnych języków programowania.

Więcej o projekcie i działaniach podjętych w ramach jego realizacji:

FITPED


 

Informatyka na UP

Zaprogramuj swoje życie!

Archiwa

Kontakt

Instytut Informatyki
Uniwersytet Pedagogiczny
im. Komisji Edukacji Narodowej
ul. Podchorążych 2
30-084 Kraków
(+48 12) 662 78 45
ii@up.krakow.pl